مقصر نابودی خرس‌های قطبی چه کسی است؟
مقصر نابودی خرس‌های قطبی چه کسی است؟

تازه‌ترین تحقیقی که بر روی خرس‌های قطبی انجام شده، نشان می‌دهد که شکارچی‌های بزرگ قطب شمال متابولیسمی خیلی بیش‌تر از آن‌چه که تصور می‌شد دارند و این بدان معناست که نیاز آن‌ها به طعمه‌هایی مانند فک‌ها نیز بالطبع خیلی بیش‌تر است. و اما سوالی که مطرح است این است که مقصر اصلی نابودی خرس های قطبی کیست؟ این سوالی است که ما قصد داریم در این مقاله به آن پاسخ دهیم. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

مقصر نابودی خرس‌های قطبی چه کسی است؟

مطالعات نشان داده که خرس‌های قطبی بسیار سریع‌تر از آن‌چه که پیش‌تر تصور می‌شد، از صفحه گیتی محو خواهند شد. سرعت گرمایش قطب شمال دو برابر متوسط جهانی است و همین مساله باعث شده سطح یخ‌های قطبی که بقای خرس‌ها در عمل وابسته به آن‌هاست، به شکل محسوسی کاهش پیدا کند. خرس‌های قطبی برای تامین غذا وابسته به سطوح یخی هستند و در صورت کاهش یخ‌های قطبی مجبور خواهند شد که به زمین‌های خشک‌ روی بیاورند.

تخم پرندگان و زباله‌های انسانی منابعی هستند که خرس‌های قطبی در برهه کنونی بیش‌تر از آن‌ها استفاده می‌کنند اما مساله این‌جاست که این منابع غذایی به هیچ‌وجه برای خرس‌ها کافی نیستند و از طرف دیگر استفاده از آن‌ها بی‌ضرر هم نیست.

دکتر استیون آمستروپ (Steven Amstrup)، یک محقق است که بیش از ۳۰ سال است در آلاسکا بر روی خرس‌های قطبی مطالعه و تحقیق می‌کند. آمستروپ می‌گوید که منظره تاسف‌بار خرس قطبی نحیفی که تاکنون هزاران بار در دنیای مجازی دست به دست شده را باید از این پس بیش‌تر انتظار داشت. به گفته این محقق برجسته که البته شخصا در پروژه حاضر نقشی نداشته، مطالعه اخیر از این نظر ارزشمند است که گپ‌های مطالعاتی زیادی را که تاکنون درباره خرس‌های قطبی وجود داشته، پوشش داده است.

به گفته آمستروپ در هر بخش از تحقیق حاضر شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد، بقای خرس‌ها تا چه اندازه وابسته به یخ‌های قطبی است. بنابراین نکته حائز اهمیت این تحقیق یک واقعیت محض است: اگر ما انسان‌ها جلوی تراژدی کاهش یخ‌های دریایی قطب را نگیریم، در نهایت خرس‌های قطبی منقرض خواهند شد.

مساله این‌جاست که خرس‌های قطبی مجبورند برای بقا به زمین‌های خشک‌تر بیایند یا در اعماق اقیانوس‌ها به دنبال غذا باشند. هر دو این گزینه‌ها به ضرر خرس‌ها خواهد بود چرا که در هر دو صورت انرژی زیادی را باید هدر دهند و از دست دادن این انرژی بدون‌تردید برای آن‌ها هزینه‌بر خواهد بود.