چگونه با دید خوش‌بینانه‌تر به زندگی نگاه کنیم؟ راهکارهایی برای شادی و رضایت در زندگی روزمره
چگونه با دید خوش‌بینانه‌تر به زندگی نگاه کنیم؟ راهکارهایی برای شادی و رضایت در زندگی روزمره

چگونه با دید خوش‌بینانه‌تر به زندگی نگاه کنیم؟ راهکارهایی برای شادی و رضایت در زندگی روزمره، سخت است بپذیرید خیلی اتفاق‌ها دست شما نیست، اما واقعا کنترل احساساتتان با شماست و کسی که می‌تواند حال بد شما را خوب کند؛ خود شما هستید. حال ما، به نگاه ما به زندگی مربوط است. به این‌که زندگی را با تمام سختی‌ها و خوشی‌هایش تجربه کنیم و بین اتفاقات مثبت و منفی، مثبت‌ها را پررنگ‌تر ببینیم.

دوستان خوش‌بین و شاد پیدا کنید

از آدم‌های شاکی و غرغرو فاصله بگیرید. افراد خوش‌بین و شوخ‌طبع، کسانی که به اتفاقات ناگهانی لبخند می‌زنند و همیشه برای آخر هفته برنامه‌های شاد دارند، دوستان بهتری هستند.

یک رابطه‌ی دوستانه‌ی سالم می‌تواند حال شما خوب کند. گلاسر از روان شناسان بزرگ قرن اخیر، اعتقاد دارد مهم‌ترین عامل سلامت روان یک رابطه‌ی صمیمانه‌ی صاف و ساده است. رابطه‌ای که بتوانید با احساساتتان خالصانه برخورد کنید.

بنویسید

یک تقویم جیبی یا دفترچه‌ی کوچک، شاید هم نوت تلفن همراهتان کافیست برای این‌که نگاهتان را عوض کنید. مطالعات نشان داده کسانی که هرروز حداقل یک ربع ساعت را به نوشتن اتفاقات روزانه اختصاص می‌دهند، کمتر به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند. این یعنی هم حال روحی‌شان بهتر است هم حال جسمی.

  • هر چیز مثبتی را بنویسید. از دیدن جوانه‌های بهاری درخت حیاط تا گرفتن پیامی از یک دوست قدیمی و یا لذت نوشیدن چای در هوای سرد
  • جایی برای نوشتن غرغرها و دل‌نگرانی‌هایتان بگذارید. با خودتان درد و دل کنید. بعدها که به این نوشته‌ها نگاه می‌کنید شاید خیلی از ناراحتی‌ها و استرس‌های امروزتان، کوچک و خنده‌دار به نظر برسد.

برای خودتان بیشتر وقت بگذارید

خوب همه‌ی وقت ما برای خودمان است. دیدن دوستان، رفتن سرکار، حمام کردن، همه در راستای اهداف و نیازهای ماست. اما چقدر برای فعالیت‌های مورد علاقه‌تان وقت می‌گذارید؟

  • در اولین قدم کارهایی که دوست دارید را لیست کنید. شنا کردن، سینما رفتن، پیاده‌روی، خرید کردن. این‌که توجهتان را به آن‌ها معطوف کنید مهم است.
  • وقت بیشتری برای کسانی که دوستشان دارید بگذرانید. مثلا به دوستان قدیمتان زنگ بزنید. عصرها با مادر و پدرتان چای بنوشید و گپ بزنید.

آنچه شما را اذیت می‌کند تغییر دهید

اگر دیر رسیدن سرکار استرس زیادی به شما می‌دهد، برنامه‌ای بریزید تا زودتر بیدار شوید. کارتان را دوست ندارید، دنبال کار دیگری بگردید. از یک‌جا نشستن خسته شده‌اید یا هرروز حس می‌کنید چاق‌تر شده‌اید، ورزش کردن را شروع کنید. اگر از خودتان راضی نیستید، سبک زندگی‌تان را عوض کنید. کار ساده‌ای نیست ولی قرار نیست راحت به همه چیز برسید. با این‌حال مطمئن باشید ارزشش را دارد.

به مشکلات به چشم چالش نگاه کنید

فکر کنید با دوستتان قرار ملاقات دارید و او یک ساعت تاخیر دارد. می‌توانید عصبانی و ناراحت شوید، بعد هم که به خانه برگشتید خودتان و دوستتان را ملامت کنید. پیشنهاد می‌کنم راهتان را عوض کنید. این یک ساعت هم بخشی از زندگی شماست. در این مدت به مغازه‌ها سر بزنید ، راننده تاکسی‌ها را تماشا کنید. یا به یک کتاب‌فروشی بروید. شاید هم ذرت مکزیکی داغ بخورید. بعد هم با دوستتان خوش بگذرانید. مسئولیت این‌که در شرایط مختلف حال خوبی داشته باشید، با خود شماست.

درنهایت، از فرصت‌های کوچک برای شاد بودن استفاده کنید و لبخند بزنید.