با انواع طرح و نقشه در فرش ایرانی بیشتر آشنا شوید

با انواع طرح و نقشه در فرش ایرانی بیشتر آشنا شوید ، رنگ و نقش فرش های ایران به گونه ای زیبا است که می توان گفت در میان مردم سراسر جهان از بالاترین جایگاه برخوردار است. در گذر تاریخ فلات ایران همواره بقا و حضور فرش تجلی گر قسمتی از فرهنگ و هنر اهالی شهرها، روستاها، قبایل و مردمان عشایر شناخته می شود.

پراکندگی جغرافیایی در این هنر در زمان گذشته و زمان حال قابل توجه و تفکر است.
مردم مناطق مختلف ایران با روش و شیوه های خاص خود و با استفاده از ویژگی های کاربردی فرش ها در تلاش برای خلق اثر زیبایی هستند. این وجاهت بدون نقش و رنگ به وجود نیامده. در هر یک از مناطق، رنگ و نقش ویژگی های خاص و بومی خود را پیدا کرده که همراه با ویژگی های فنی خاص هر منطقه، شناخت فرش ها را از یکدیگر را امکان پذیرمی سازد. به حدی تنوع طرح و نقش در فرش های ایرانی زیاد است که آن را محکم ترین و قوی ترین عامل اعتبار هنری ایران می دانند. 
در این مطلب به معرفی انواع طرح و نقش فرش های ایرانی می¬پردازیم. به طور کلی دسته بندی های زیاد و مختلفی برای طرح و نقش فرش های ایرانی وجود دارد. دسته بندی فرش های ایرانی توسط شرکت سهامی فرش ایران معرفی شده. بر اساس تقسیم بندی، فرش های ایران به 19 گروه اصلی و به تعداد بسیار زیادی طرح های فرعی تقسیم می¬شوند. این تقسیم بندی ها را به نوبت نام می-بریم و توضیح می¬دهیم. در این مطلب یکی از اصیل ترین و قدیمی ترین طرح ها معرفی شده است.


طرح های باستانی و ابنیه اسلامی : 


این طرح ها الهام گرفته از کاشی کاری ها، ساختمان ها، اشکال هندسی و تزئینی بناها هستند. در طول تاریخ تا به امروز طرح های فرعی توسط طراحان فرش و با دست بردن در طرح های اصلی و ایجاد تصرفات، به وجود آمده اند. مسجد شیخ لطف الله، مسجد کبود، سر در امامزاده محروق، گنبد کاووس، محرابی کوفی، مقبره شیخ صفی، تخت جمشید، مسجد شاه اصفهان، طاق بستان، زیر خاکی و طاق کسری از معروف ترین این آثار هستند .
در مطالب بعدی سایر طرح ها معرفی خواهد شد.