جنس و رنگ فرش ماشینی

c به طور کلی در محصولات ماشینی از 3 نوع نخ استفاده می شود. نام این نخ ها، نخ تار و نخ پود و نخ خاب است .

نکته متداول در این زمینه، استفاده از الیاف مصنوعی است. الیاف مصنوعی از جنس آکریلیک و پلی استر و پلی پروپیلن هستند .
هر کدام از نخ های ذکر شده، مهم هستند اما نخی که بیشترین تاثیر بر کیفیت محصول را دارد نخ خاب است. نوع جنس نخ خاب قیمت فرش ماشینی را تعیین می کند. زیرا عامل تاثیر گذاری است. اگر در محصولات امروزی به دنبال کیفیت هستید نخ خرید محصولاتی از جنس آکریلیک به شما توصیه می شود چرا که مقاومت و طول عمر بالایی دارند . در کنار این موارد، نخ پلی استر نیز دارای کیفیت قابل قبولی است و نیز قیمت محصول را کنترل می کند. و باعث ارزان شدن محصول می شود .
نخ تار و پود مصرفی عامل موثر در دوام و استحکام فرش است که معمولا از جنس پنبه، پلی استر یا ترکیبی از این دو جنس می باشد .


دستگاه بافت فرش ماشینی : 


دستگاه بافت فرش نیز یکی دیگر از موارد بسیار مهم و تاثیر گذار در کیفیت فرش ماشینی است. همان طور که از نام آن مشخص است از این دستگاه برای بافت فرش استفاده می شود. این دستگاه ها در کشور آلمان یا بلژیک تولید می شوند، شرکت سازنده آن ها به ترتیب ونهر یا وندویل هستند. به دلیل تنوع زیاد در فرش ها طبیعی است که برای بافت آن ها نیز از دستگاه های متنوعی استفاده شود. چرا که بافت فرش 700 شانه با فرش 1200 شانه متفاوت است. آن چه در کیفیت محصول تاثیرگذار است به کار گرفتن دستگاه های به روز و مجهز است . دستگاه های مناسب منجر به بافت منظم و بی نقص گره و ریشه فرش می شوند که در محصول پایانی نمایان خواهند شد . پس از تولید فرش برچسب کیفیت پشت آن درج می شود که اطلاعات مختلفی از جمله دستگاه بافت در آن وجود دارد .


تعداد رنگ در فرش ماشینی : 


در مرحله طراحی برای بافت نقشه و طرح های مختلف، تعداد و ترکیب رنگ ها مشخص می شوند. این تعداد با میزان شانه و تراکم فرش در ارتباط است و قیمت فرش را به میزان اندکی افزایش می دهد.
• فرش 700 شانه : 8 و 10 و 12 رنگ
• فرش 1000 شانه : 8 و 10 رنگ
• فرش 1200 و 1500 شانه : 8 رنگ