دانستی هایی در رابطه با فرش ایرانی

دانستی هایی در رابطه با فرش ایرانی ، در این مطلب می خواهیم به دانستی هایی در رابطه با فرش ایرانی اشاره کنیم که شاید تا کنون از آن ها آگاهی نداشته باشید. آگاهی از این موارد شما را در خرید فرش یاری کرده و با پیشینه و تاریخ این هنر ارزنده بیشتر آشنا می شوید .


اولین نکته : 


قدیمی ترین فرش موجود در جهان، یک فرش ایرانی در سال 1328 است. جمعی از باستان شناسان روسی در منطقه سیبری روسیه فرشی را کشف کردند که آن را منسوب به ایران دانستند علت منسوب کردن این فرش به ایران، طرح فرش است که سربازان هخامنشی در آن وجود دارد. نام این فرش پازیریک است و گفته می شود که این فرش با طرح سربازان هخامنشی، در ایران بافته شده است . زمان حدودی بافت این فرش نیز به 3400 سال پیش باز می گردد . 3400 سال پیش به زمان حکومت هخامنشیان در ایران می رسد.


نکته دوم: ابداع و اختراع تابلو فرش تا رونق بازار کار تابلو فرش در کجا اختراع شد ؟


شاید برایتان جالب باشد که بدانید اولین تابلو فرش در چه قسمتی از جهان بافته شده است ؟ شاید این موضوع که اولین بار تابلو فرش در ایران بافته شده را ندانید. اولین تابلو فرش جهان در استان آذربایجان شرقی واقع در ایران بافته شده. همان طور که در قسمت قبل بیان کردیم اولین فرش جهان در ایران بافته شده است. در رابطه با تابلو فرش نیز قضیه به همین شکل است. حدود 80 یا 90 سال پیش اولین تابلو فرش جهان در شهری چندین هزار ساله به نام سرد رود ابداع و اختراع شد. به طور کلی می توان گفت ایران مبدا تولید فرش و تابلو فرش در جهان بوده است.

سوالی که ممکن است برای شما ایجاد شده باشد این است که تابلو فرش چیست؟


تابلو فرش، همان فرش است که با دار قالی یا توسط دستگاه بافنده ماشینی بافته می شود با این تفاوت که تابلو فرش به وسیله یک قاب چوبی محاصره شده. تابلو فرش ها بیشتر جنبه زیبایی دارند. مردم سردرود با ابداع تابلو فرش توانستند به درآمد بالایی برسند و چرخه اقتصادی مناسبی را به شهر خود وارد کنند.